PROJEKTY | OUR PROJECTS

Krzyżówka miejska – przestrzeń publiczna a aktywizacja społeczno-kulturalna.

21 kwietnia 2012 roku Fundacja Strefa WolnoSłowa we wspólpracy z międzynarodową organizacją European Alternatives zorganizowała w Warszawie konferencję Krzyżówka miejska – przestrzeń publiczna a aktywizacja społeczno-kulturalna, która odbyła się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.
Celem konferencji było poruszenie kwestii społeczno-kulturowych związanych z możliwościami kreowania przestrzeni publicznej przez jej mieszkańców. Postawiliśmy pytanie o kierunek zmian, jakie zachodzą w obrębie miasta i o to, kto ma na nie realny wpływ. Jaki jest wpływ mieszkańców na powstawanie wizerunku miasta? Jakie są możliwości aktywizacji społeczeństwa do zmian w obrębie przestrzeni publicznej miejsca, w którym żyją? Jakie formy mogą przyjąć takie działania i które z nich są najskuteczniejsze?
Dyskusja toczyła się wokół trzech sfer działalności w przestrzeni publicznej: inicjatyw sąsiedzkich, ruchów masowych i projektów przygotowanych przez specjalistów oraz działań artystycznych i problemu estetyki w przestrzeni miejskiej.
W konferencji wzięli udział: dr Elżbieta Anna Sekuła, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Karolina Witowska i Anna Cudny, Projekt Sielce Architektów, Michał Korbutt, Inicjatywa Napraw Sobie Miasto, Marlena Happach Stowarzyszenie Odblokuj, Tomasz Fudala, Festiwal projektowania miasta  WARSZAWA W BUDOWIE, Anna Bakiera, Europejska Fundacja Kultury Miejskiej,  Adam Jastrzębski, Vlep[v]Net, Martin Fischer i Roman Týc, grupa Z Toho Ven [Cz].
Po konferencji zaprosiliśmy uczestników na akcję artystyczną Oblepmy Warszawę!, przygotowaną przez Małgorzatę Pianowską- warszawską performerkę, tancerkę, menedżerkę projektów kulturalnych: „Wielobarwna architektura ciała w przestrzeni miejskiej, ludzkie „wlepki”, ciało jako materiał tworzący – ale i tworzony, idea wspólnego działania/kreacji, gdzie każdy może zostać twórcą, dołączyć … oraz dobra zabawa- to główne przesłanki każdej Akcji OW. Za każdym razem zadajemy sobie pytanie: czy można pozbyć się podmiotowości, zaprojektować ciało jako rekwizyt i potraktować je jak część wyłącznie materialnej, rzeczywistości?  Jakie to ma odniesieni do architektury miasta. Czy można nadać jej nowego znaczenia? Konfrontujemy widza z  szeregiem zależności: miasta a jednostki, zespolenia a odrębności, przedmiotu a ciała, płci a bezpłciowości,  a wreszcie.. szarości miasta a koloru…”
koncepcja projektu “Oblepiamy Warszawę”: Małgorzata Pianowska
blog projektu: http://oblepmywarszawe.blogspot.com/
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
HARMONOGRAM KONFERENCJI:
11:00 – 12:00 – Karolina Witowska i Anna Cudny, Sielce Architektów               
12:00 -12:30 –  Michał Korbutt, Inicjatywa Napraw Sobie Miasto                                 
13:00-13:30 – dyskusja                                                                                                  
13:30-14.40 przerwa                                                                                                      
14:40-15:10 – dr Elżbieta Sekuła, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej                          
15:10- 15:40 – Marlena Happach, Stowarzyszenie Odblokuj                                           
15:40-16:10 – grupa z Toho Ven, Czechy                                                                              
16:10-16:40 – Tomasz Fudala, Festiwal projektowania miasta  WARSZAWA W BUDOWIE
16:40-17:10 – Anna Bakiera, Europejska Fundacja Kultury Miejskiej                                
17:10-17.30 – Adam Jastrzębski, fundacja VlepVnet                                               
17:30-18:15 – dyskusja                                                                                                    

18:30 – akcja artystyczna „Oblepmy Warszawę!”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz